7 zasad bezpiecznego paintballa

Wybierasz się na swoją pierwszą grę paintballową i zastanawiasz się czy paintball jest bezpieczny?

Paintball to bezpieczny sport, ale bezpieczeństwo jak w każdym sporcie, zależy od przestrzegania podstawowych zasad. To Ty dbasz o bezpieczny paintball! Poznaj 7 podstawowych zasad bezpiecznego paintballa!

1. Załóż maskę paintballową – bezpieczny paintball

Przed rozpoczęciem gry na polu paintballowym dostaniesz maskę paintballową. Każda maska ma regulowany elastyczny pasek, który pomoże dostosować rozmiar maski do szerokości Twojej głowy. Drugi mniejszy pasek na dole maski, zapnij pod brodą, aby usztywnić maskę i uniemożliwić jej spadnięcie. Najważniejsze co musisz pamiętać to: PODCZAS GRY MASKĘ MASZ ZAWSZE NA GŁOWIE.

paint-it-paintball-żyrardów-maska-DYE-SE.png

Każde pole paintballowe podzielone jest na strefę bezpieczną i strefę gry. Strefa bezpieczna, to ta strefa gdzie znajduje się rejestracja, czy kącik wypoczynku tzw. strefa chill. Strefa gry to strefa, która jest ogrodzona siatką paintballową i właśnie tam odbywają się scenariusze paintballowe. Jeszcze przed wejściem do strefy gry, w strefie bezpiecznej, zakładasz maskę i nie zdejmujesz jej aż do zejścia do strefy bezpiecznej.

paintball-zyrardow-strefa-bezpieczna-paint-it.jpg

Jeśli widzisz, że ktoś na polu paintballowym zdejmuje maskę, zwróć mu uwagę. Zdarza się, że przez przypadek, może komuś wystrzelić marker. Właśnie dlatego obowiązuje zakaz zdejmowania maski do momentu zejścia do strefy bezpiecznej i pełnego zabezpieczenia markera. Podstawowa zasada jeżeli chodzi o maskę paintballową – PRZEDE WSZYSTKIM NIGDY NIE ZDEJMUJ MASKI NA POLU GRY.

2. Zabezpiecz marker – bezpieczeństwo po grze

Podstawowe zabezpieczenia markera paintballowego to:

  • zabezpieczenie lufy – barrel bag (materiałowy woreczek) lub zatyczka
  • blokada spustu

paintball-pod-warszawa-zyrardow-barrel-bag.png

Barell bag (czy zatyczka) jest to zabezpieczenie przed nieumyślnym wystrzeleniem kulki. Po zakończeniu gry, przed wejściem do strefy bezpiecznej, zakłada się go na końcówkę lufy. W ten sposób wystrzelona kulka nigdzie nie poleci. Ważne, aby zabezpieczyć sprzęt jeszcze w strefie gry, gdzie nie ma przypadkowych osób bez masek.

paintball-okolice-warszawy-zyrardow-splatmaster-zatyczka.png

Blokada spustu to klips, który nie pozwala nacisnąć spustu. Odblokowaną blokadę możesz poznać po tym, że po lewej stronie nad spustem będzie wystający grzybek z czerwoną obwódką. Podobnie jak z barrel bag’iem: przed zejściem z pola gry – zabezpieczasz spust. Zapamiętaj jeszcze 2 ważne rzeczy:

jeśli nie chcesz strzelać, nie trzymaj palca na spuście, jeśli jesteś w strefie bezpiecznej – trzymaj marker skierowany lufą w dół.

blokada-spustu-paintball-okolice-warszawy-zyrardow-paint-it-paintball.jpg

3. Zakaz strzelania w paintballowej strefie bezpiecznej

Jak już wiesz, pole paintballowe jest podzielone na dwie strefy: strefę bezpieczną i strefę gry. W strefie bezpiecznej obowiązuje ABSOLUTNY ZAKAZ STRZELANIA. Pamiętaj, że jeśli nie zabezpieczysz odpowiednio markera (blokada spustu i barrel bag/zatyczka), może się zdarzyć, że przez przypadek zahaczysz o spust i wystrzelisz kulkę. Pamiętaj, że na polu paintballowym jesteś odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale także za innych.

4. Zachowaj bezpieczną odległość 5 metrów

Na polu gry zachowaj bezpieczną odległość przy strzale. Bezpieczna odległość do strzału pomiędzy dwoma graczami to około 5 m. Oczywiście nikt nie będzie sprawdzał tych odległości metrówką, ale zachowaj zdrowy rozsądek. Jeśli masz absolutnie czysty strzał i widzisz, że odległość pomiędzy Tobą a Twoim przeciwnikiem jest mniejsza, niż te 5 m – krzyknij, że jest trafiony. Jeśli jesteś hitmanem i udało Ci się podejść przeciwnika na odległość ręki – klepnij go w ramię. Osoba, która została w ten sposób “trafiona” będzie musiała zejść z pola gry lub do bazy respawn (zależnie od przyjętego scenariusza). Pamiętaj, że jeśli to Ciebie ktoś tak “trafi” nie atakuj go!

bezpieczna-odleglosc-paintball-warszawa-zyrardow.jpg

5. Nie strzelaj na ślepo

Nie wystawiaj markera poza przeszkodę, strzelając gdzie popadnie. Po pierwsze nie ma to większego sensu – nie widzisz gdzie strzelasz i nie widzisz, gdzie znajduje się przeciwnik, a po drugie możesz zostać trafiony w rękę lub marker. Lepiej mieć kontrolę nad trasą kulki. Dodatkowy tip: zdradzasz w ten sposób swoją pozycję. Dobry snajper by tak nie zrobił 😉

6. Nie strzelaj przez szpary

Punkt ten nie obowiązuje na każdym polu paintballowym. Nie jest to zasada by uniknąć niebezpieczeństwa, ale nikt nie lubi kamperów. Chodzi o grę fair play – jeżeli ukryjesz się tak, że nie będziesz przez nikogo dostrzeżony, a Twoje wystrzelone kulki będą lecieć w stronę przeciwników jak mini ninja, nie dasz nikomu szansy. Jeśli otwór, przez który chcesz strzelić jest mniejszy niż Twoja głowa – zaniechaj tego pomysłu. Czy Rambo by się tak zachował? No właśnie!

7. Podnieś rękę schodząc z pola – bezpieczeństwo na polu paintballowym

Jeśli zostałeś trafiony, chcesz zejść do strefy bezpiecznej albo kierujesz się do punktu respawn, pamiętaj że musisz podnieść rękę wysoko ponad głowę. Możesz również podnieść marker do góry. Będzie to jasny znak dla innych graczy, że nie kontynuujesz już rozgrywki. Jeśli opuścisz rękę i będziesz chodził po polu paintballowym jak gdyby nigdy nic, inni gracze mogą pomyśleć, że dalej grasz. Na odchodne dostaniesz od nich pewnie parę kulek. I pamiętaj – NIE ZDEJMUJ MASKI!

EKSTRA – Chronometr

Każdy marker ma regulowaną prędkość wylotową kulki. Do sprawdzania tej prędkości służy specjalne urządzenie – chronometr. Nieprzekraczalna prędkość wylotowa kulki w paintballu to 300 fps (ang. feet per second). Przed rozpoczęciem gry, każdy marker powinien być sprawdzony czy nie przekracza tej wartości. Na naszym polu ustawiamy prędkość 280 fps.

Podsumowanie – bezpieczny paintball

Pamiętaj, że bezpieczeństwo na paintballu zależy od Ciebie, jak i od innych graczy. Jeśli zobaczysz, że ktoś w strefie bezpiecznej odłożył marker bez zatyczki/barrel bag’a, albo nie zabezpieczył spustu lub zdejmuje maskę na polu gry – zwróć mu uwagę. Paintball to sport i zabawa, ale staraj się przestrzegać powyższych zasad. Oczywiście po przyjściu na pole paintballowe nie będzie kartkówki. Podczas gier w paint it paintball nad bezpieczeństwem czuwamy my. Zanim rozpocznie się gra, każdy gracz zostanie przeszkolony. Nasza kadra jest obecna przez całą grę pilnując Twojego bezpieczeństwa i przypominając o barrel bagu nawet największym zapominalskim 😉

Sprawdź ofertę pola paintballowego paint it!